logo
logo

Sôk

Du är här:

Fibermodem eBus, multimode

Art.nr. 242671.072

Beskrivning

Fibermodem LRW-102 LC15 för direkt anslutning av eBus för överföring via fiber. Modemet har 2 kanaler med LC-kontakter för fiberkabel. Kan användas i olika konfigurationer. Punkt till punkt genom att bara använda en kanal per modem. Multidrop genom att använda båda kanalerna som ”T”. Redundant genom att låta fiberkabeln skapa en redundant ring mellan modemen. Vid redundans kan maximalt 10 modem ingå i en fiberring. Modemen är ”plug and play” och kräver ingen konfigurering, bortsett från vid redundans (master). Detta modem kan bara användas till multimodfiber.
  • Anslutning eBus: TP/FT, N1+N2
  • Anslutning fiber: LCx4
  • Fibertyp multimod: 50/125, 62,5/125
  • Fiber ”budget” 50/125: min. 10,7 dB, typ 16,6 dB
  • Fiber ”budget” 63,5/125: min. 14,5 dB, typ 18,6 dB
  • Våglängd: 1310 nm
  • Överföringslängd: Upp till ca. 6,2 km, beroende på förluster (budget) i fiberlänk.
  • Montering: DIN-skena
  • Max. antal enheter vid redundans: 10 st.

Tekniska data

IP-gradIP21
BxHxD, mm35x151x119
Vikt, gr260
FärgGrå
Spänning24
Strömförbr. larm, mA200

Dokumentation

Contact Info:
Honeywell Life Safety AS
Gustavslundsvägen 131, 167 51 Bromma
+46 8 775 55 00
lifesafety.sweden@honeywell.com
 
        

               
                      


 

 

 

Connect With Us:
  1. Norway
  2. Sweden
  3. Denmark
   
     
  Honeywell Privacy Statement
Do not sell my personal information
Cookie Notice
Global Unsubscribe
 
  © Honeywell Life Safety AS - 2022